Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem - BME -- Távközlési és Médiainformatikai Tanszék - TMIT BME - Távközlési és Médiainformatikai Tanszék - TMIT
 
 
| Témakiírások | | | | | IW  
 
 
Önálló labor
Kiírt témák

Ez egy előző félévben kiírt, archivált téma.

Szoftverizált Hálózatok (Software Defined Networking)

2008-ban a Stanford egyetemről érdekes kutatói kezdeményezés indult, amely a tradícionális hálózati architektúra megreformálását célozta, egészen az alapoktól. A cél az volt, hogy az új architektúrával feloldják azokat a korlátozó tényezőket, amelyek a mai hálózatokban elkerülhetetlenül jelen vannak és komoly gátat szabnak a hatékony hálózatmenedzsmentnek, a hálózattervezésnek és az innovációnak. Az új elképzelés neve Software Defined Networking, ami dióhéjban annyit jelent, hogy a jelenlegi "okos" hálózati eszközöket (switchek, routerek), amelyek saját döntésmechanizmussal rendelkeznek, lecseréljük "buta" eszközökre, amelyek a döntési szabályokat egy felsőbb szintről, az úgynevezett Network Operation System (NOS)-től kapják, és a csomagtovábbítást ezek szerint végzik. Ez gyakrolatilag azt jelenti, hogy a tradícionális architektúrával szemben, ahol a továbbtási és a menedzsment szint összevontan volt megtalálható az eszközökben, kizárólag a továbbítási szintet hagyjuk a helyén és a menedzsment szintet eggyel feljebb mozgatjuk. A fenti alapötlet azóta sokat fejlődött és számos partner csatlakozott a megvalósításához (ipari és hálózati oldalról egyaránt). Az SDN mára valóság, eszközgyártók, szervezetek és konferenciák szerveződnek köré, továbbá komoly szerepe van a jövőbeli cloud és virtualizációs megoldásokban, ezért az ezzel kapcsolatos szaktudás is egyre keresettebb. A félév során a hallgató megismerkedhet az SDN \"lelkével\", a hálózati operációs rendszerrel (NOS), amely a hálózat tényleges vezérléséért végzi. Az önállólabor során gyakorlati tudás szerezhető arról, hogyan lehet új megoldásokat intergrálni a rendszerbe a NOS-en keresztül és hogy hogyan lehet ezeket tesztelni.

Kulcsszavak: SDN, OpenFlow, NFV
Témavezető: Megyesi Péter
Oktatók: Megyesi Péter, Szabó Dávid.
A következő tantárgyakhoz javasolt:
 vitma367 (Info, BSc, Önálló laboratórium, Infokommunikációs hálózatok és alkalmazások ágazat)
 vitma380 (Info, BSc, Önálló laboratórium, Médiainformatika ágazat)
 vitma387 (Önlab, IVIR szakirány)
 vitma415 (Szakdolgozat)
 vitma416 (Szakdolgozat)
 vitma417 (Szakdolgozat, IVIR szakirány)
 vitmal01 (Info, BSc, Önálló laboratórium)
 vitmm805 (Info, MSc, Önálló laboratórium 1, Hálózatok és szolgáltatások)
 vitmm811 (Info, MSc, Önálló laboratórium 1, Médiainformatika)
 vitmm855 (Info, MSc, Önálló laboratórium 2, Hálózatok és szolgáltatások)
 vitmm861 (Info, MSc, Önálló laboratórium 2, Médiainformatika)
 vitmm905 (Diplomatervezés 1. (Info, Hálózatok és szolgáltatások szakirány))
 vitmm911 (Diplomatervezés 1. (Info, Médiainformatika szakirány))
 vitmml00 (Info,MSc,Önlab.1, Internet arch. és szolg.,Adat- és médiainformatika,Mobil hálózatok és szolg. integrációja (VITMML00))
 vitmml01 (Info,MSc,Önlab.2, Internet arch. és szolg.,Adat- és médiainformatika,Mobil hálózatok és szolg. integrációja (VITMML01))
 vitma345 (Vill., BSc. Önálló laboratórium)
 vitma414 (Szakdolgozat)
 vitmm807 (Vill., MSc, Önálló laboratórium 1, Infokommunikációs rendszerek)
 vitmm857 (Vill., MSc, Önálló laboratórium 2, Infokommunikációs rendszerek)
 vitmm907 (Diplomatervezés 1. (Vill. Infokommunikációs rendszerek szakirány))
 vitmml02 (Vill,MSc,Önlab.1, Okos város,Vez.nélküli rendsz. és alk.ok,Multimédia rendsz. és szolg.,Optikai távközlés (VITMML02))
 vitmml03 (Vill,MSc,Önlab.2, Okos város,Vez.nélküli rendsz. és alk.ok,Multimédia rendsz. és szolg.,Optikai távközlés (VITMML03))
 vitmm376 (Projekt labor 1)
 vitmm377 (Diplomatervezés 1 [analytics])
 vitmm388 (Projekt labor 2)
QR:    (mi is az?)
 
 katt. a nagyításhoz